Kalora

Kalorietabel

Kalorietabel: 1.390 danske fødevarer

Kalorier, protein, fedt og kulhydrat pr. 100 g i frugt, grønt, kød, fisk, brød, mejeri og meget mere. Tryk på en fødevare for at se vitaminer, mineraler og portioner.

Eller vælg en gruppe

And og gås 7
FødevarekcalProteinFedtKulh.
And, brystkød, rå11619,44,30
And, kød og skind, rå40011,539,30
And, kød, rå11918,35,10
Gås, kød og skind, rå36615,833,60
Gås, kød, rå15522,87,10
Lever, ande, rå13118,74,63,5
Lever, gåse, rå12916,44,36,3
Andet kød og ferske kødprodukter 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hestekød, råt16819100,6
Kalv- og svinekød, hakket kalv og flæsk, 15-20% fedt, råt21817,616,40
Andre drikkevarer 20
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Citron iste, tilsat sukker29007,4
Citron iste, tilsat sukker, pulver3740,1093,3
Energidrik, sukkerfri20,100
Energidrik, tilsat sukker420,209,9
Energidrik, tilsat sukker og kunstig sødestof270,305,8
Fersken iste, tilsat kunstig sødestof0000
Fersken iste, tilsat sukker29007,3
Fersken iste, tilsat sukker og kunstig sødestof17004,4
Koncentreret læskedrik, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+1130,200,6
Koncentreret læskedrik, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+48001,9
Koncentreret læskedrik, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+511002,7
Koncentreret læskedrik, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+940,200,7
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker og kunstig sødestof, fortyndes 1+1117004,4
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker og kunstig sødestof, fortyndes 1+7930023,2
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker, fortyndes 1+31670041,7
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker, fortyndes 1+41580039,4
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker, fortyndes 1+51640040,9
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker, fortyndes 1+71900047,6
Koncentreret læskedrik, tilsat sukker, fortyndes 1+92440061,1
Læskedrik, tilsat sukker, drikkeklar410,1010,1
Andre grøntsagsprodukter 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kartoffelmos, pulver med tørmælk33310,91,162,5
Kartoffelmos, pulver uden tørmælk3508,20,570,6
Løg, ristede56764820,2
Andre produkter af bælgplanter 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Sojamel44440,622,215,4
Tofu, sojabønneost12613,37,50,2
Andre produkter af vandlevende dyr 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Frølår, dybfrost6816,40,30
Andre sammensatte fødevarer 7
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kebabmix med pommes frites, friturestegt, fastfood2948,917,623,4
Kylling, grillstegt, fastfood19628,29,20
Kyllingenuggets, friturestegt, fastfood28014,716,119,1
Kødboller, konserves1267,19,62,9
Pommes frites, friturestegt, fastfood2573,813,927,4
Pølse med bacon, ristet, fastfood31816,326,24
Pølsemix med pommes frites, fastfood324819,926,9
Andre sukkervarer 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Fruktose3800095
Sakkarin40,900
Sirup3080,3076,7
Sorbitol24000100
Animalske fedtstoffer 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Fiskeolie, hydrogeneret899099,90
Grisefedt, afsmeltet8910990
Grisefedt, afsmeltet, Raffinol8910990
Grisespæk, rygspæk, råt6613,2720
Gåsefedt898099,80
Levertran (Sej)899099,90
Oksetalg8755950
Torsk, levertran90001000
Blad- og stængelgrøntsager 48
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Artiskok, rå363,30,12,6
Asparges, grønne, rå221,80,32
Asparges, hvide, rå242,40,32
Asparges, uspec., rå181,90,31,2
Babyspinat, rå142,500,1
Bambusskud, rå363,60,13,8
Bladbede, sølvbede, rå241,80,22,9
Bladselleri, rå150,80,21,9
Blomkål, dansk, rå191,702
Blomkål, importeret, rå293,10,41,9
Blomkål, uspecificeret, rå252,40,41,9
Broccoli, kogt312,40,42,8
Broccoli, rå313,50,22,1
Grønkål, dansk, rå383,50,81,4
Grønkål, frossent212,10,60,1
Grønkål, rå494,71,12
Hvidkål, rå291,20,24,4
Julesalat, rå141,10,21,5
Kinakål, rå171,30,21,9
Knudekål, glaskål, rå271,70,13
Kålrabi (kålroe), rå2810,14,2
Kørvel, rå222,20,60,9
Mælkebøtte, blade, rå45312,1
Pak choi (bok choy), rå171,50,21,9
Porre, rå311,90,23,7
Rabarber, dybfrost210,90,31,9
Rabarber, rå210,90,31,9
Rosenkål, efterår (oktober til december), rå504,80,54,4
Rosenkål, uspec., rå484,50,54,2
Rosenkål, vinter (januar til april), rå484,40,54,4
Rucola, rå213,30,30
Rødkål, dansk, rå241,203,6
Rødkål, rå271,50,23,9
Salat, Iceberg, dansk, rå120,901,8
Salat, Iceberg, importeret, rå150,802,2
Salat, Iceberg, rå150,80,12,1
Salat, Radicchio rosso, rå161,40,21,6
Salat, Romaine, romersk, rå141,201,4
Salat, egeløv, rå161,40,11,6
Salat, endivie, bredbladet (escarole), rå171,20,21,1
Salat, endivie, kruset (frisee), rå151,30,21,6
Salat, hjerte, rå151,601,1
Salat, hovedsalat, rå191,30,32,1
Savoykål, rå2720,12,9
Selleri, blade, rå341,80,34,1
Spidskål, dansk, rå211,602,9
Spidskål, rå1820,30,8
Spinat, rå202,60,60,2
Blød løbeost 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brie, 11%16822,88,60,1
Brie, 45+28020,4220,1
Brie, 50+32819,427,80,1
Brie, 60+33917,729,90
Camembert, 30+19724,5110,1
Camembert, 45+2862122,40,1
Camembert, 50+30517,426,10,1
Flødeost, 30-40+14510,210,32,9
Flødeost, 45-55+2575,524,82,9
Flødeost, 60+3341031,52,1
Flødeost, 70+3809,436,92,2
Gedeost, blød, 45-55+30417,525,70,8
Ost, blå- og hvidskimmel, 70+45012,544,10,1
Blød surmælksost 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Frugtkvark1306,88,27,3
Hytteost, 10+8112,82,22,6
Hytteost, 20+101134,22,5
Hytteost, 5+7313,31,22,2
Kvark, 45+1991115,43,6
Kvark, 5+5690,33,7
Rygeost, 1 % fedt6811,60,53,5
Rygeost, 10 % fedt1278,59,12,8
Bløddyr og produkter heraf 6
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Blåmusling, kogt11217,82,84,1
Blæksprutte, rå8016,40,91,5
Musling, konserves10317,831,1
Musling, rå8311,92,23,7
Vinbjergssnegle, rå811612
Østers, rå627,81,54,2
Bouillon, ekstrakter o.l. 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bouillon, hønsekød, spiseklar40,30,20,2
Bouillon, oksekød, koncentreret, terning161173,215,9
Bouillon, oksekød, terning, spiseklar61,10,10,2
Gelatine34886,90,10
Gærekstrakt, marmite12927,80,61,6
Kødekstrakt, terning187168,910,9
Miso, sojapasta16510,54,617,7
Soja sauce566,907
Brød 64
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bondebrød med fedtrige frø, industrifremstillet2388,14,537,1
Bondebrød, industrifremstillet2156,91,241,6
Croissant4228,524,141,7
Flûte med fedtrige frø, industrifremstillet2739,43,249,3
Flûte, fint, industrifremstillet25491,250,4
Flûte, groft, industrifremstillet2628,92,648,6
Franskbrød2699,63,947
Grahamsbrød2528,92,645,5
Grovbolle27110,5445,7
Grovfranskbrød2469,13,342,8
Hvedebrød med fedtrige frø, store, industrifremstillet27010,56,440
Hvedebrød, bolle, fin, industrifremstillet2749,52,951
Hvedebrød, bolle, grov, industrifremstillet24592,743,2
Hvedebrød, bolle, grov, med fedtrige frø, industrifremstillet2839,95,546,2
Hvedebrød, bolle, italiensk type, detailbageri2619,92,747,7
Hvedebrød, bolle, italiensk type, industrifremstillet2599,71,949,3
Hvedebrød, fint, store, detailbageri27793,850,1
Hvedebrød, fint, store, industrifremstillet2659,23,647,4
Hvedebrød, groft, fiberbrød22010,71,937,4
Hvedebrød, groft, kærnebrød2347,62,641
Hvedebrød, groft, med fedtrige frø, stort, detailbageri28410,25,945,7
Hvedebrød, groft, store, detailbageri2609,2346,9
Hvedebrød, groft, store, industrifremstillet2579,83,643,9
Hvedebrød, italiensk type, stort, detailbageri2528,71,349,9
Hvedebrød, italiensk, store, industrifremstillet25792,548,1
Hvedebrød, kastanjebrød2618,74,145
Hvedebrød, pitabrød, fint2518,31,649,6
Hvedebrød, pitabrød, groft2519,31,847,1
Hvedebrød, sandwich/toastbrød med fedtrige frø, industrifremstillet2748,95,645,1
Hvedebrød, solsikkebrød2729,95,144,3
Hvedebrød, toastbrød, fint, industrifremstillet2588,72,847,8
Hvedebrød, toastbrød, groft, industrifremstillet2599,23,246,3
Hvedebrød, trekornsbrød2679,84,244,9
Hvedebrød, valnøddebrød2839,85,247,3
Hvid hvede bolle, grov, industrifremstillet2359241,5
Hvid hvede brød, groft, store, detailbageri2569,83,144
Hvid hvede brød, groft, store, industrifremstillet2268,61,740,1
Knækbrød, fladbrød364102,368
Knækbrød, hvede-, fint38512,48,462,6
Knækbrød, hvede-, grahamstype37614,36,261,1
Knækbrød, rug-, fint32011,8256,4
Knækbrød, rug-, groft33110,2260,4
Krydder38910,25,872,3
Pumpernikkel1845,71,132,6
Pølsebrød2549,53,843,9
Rasp35311,61,569,8
Rugbrød med fedtrige frø og kerner, industrifremstillet2166,14,533,2
Rugbrød, fuldkorn, importeret2176,11,740,2
Rugbrød, fuldkorn, industrifremstillet1985,51,436,5
Rugbrød, kun groft rugmel, detailbageri2186,51,341
Rugbrød, kun groft rugmel, med fedtrige frø, detailbageri24486,834
Rugbrød, kun groft rugmel, med hele kerner, detailbageri2115,51,241,1
Rugbrød, lyst2095,81,240,2
Rugbrød, med sigtet mel (soft) og fedtrige frø, detailbageri2558,68,233
Rugbrød, med sigtet mel (soft) og fedtrige frø, industrifremstillet2296,95,234,8
Rugbrød, mørkt, industrifremstillet1945,71,335,7
Rugbrød, soft, uden fedtrige frø, uden kerner, industrifremstillet2095,31,439,9
Rundstykke28710,63,551,5
Rundstykke, spansk28110,3253,8
Sigtebrød2498,32,845,8
Surbrød2517,62,846,9
Tebirkes4378,325,941,3
Theboller o.l. (bløddejsboller)2999,86,648,7
Tvebakker41210,25,875,6
Bærfrugt 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ananaskirsebær, rå511,90,77,2
Blåbær, rå510,50,210,5
Brombær, rå411,30,55,2
Guavafrugt, rå330,90,53,9
Havtorn, rå680,752,2
Hindbær, rå3210,34,4
Hyben, rå760,60,514,1
Hyldebær, rå470,70,56,5
Jordbær, rå350,70,66,1
Ribs, rå571,31,77,1
Solbær, rå691,51,39,8
Stikkelsbær, rå270,90,63
Surbær (Aroniabær)500,70,18,8
Tranebær, rå280,40,14
Tyttebær, rå410,80,57,1
Bærjuice og bærsaft 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Druesaft630,60,115
Hindbærsaft, sur, koncentreret280,50,55,5
Hindbærsaft, sød, koncentreret1700,50,541
Hybensaft, sød, koncentreret2270056,8
Hyldebærsaft, sur, koncentreret240,50,54,5
Hyldebærsaft, sød, koncentreret1780,50,543
Jordbærsaft, sur, koncentreret280,50,55,5
Jordbærsaft, sød, koncentreret1700,50,541
Kirsebærsaft, sur, koncentreret400,50,58,5
Kirsebærsaft, sød, koncentreret1700,50,541
Koncentreret tranebærsaft, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+4160,303,8
Ribssaft, sur, koncentreret280,50,55,5
Ribssaft, sød, koncentreret1700,50,541
Solbærsaft, sur, koncentreret340,50,57
Solbærsaft, sød, koncentreret1940,50,547
Chips og snacks 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Flæskesvær, snacks58054,140,30
Kartoffel, chips (franske kartofler)4955,431,944,9
Kartoffel, chips, fedtreducerede41352344,9
Kartoffelchips, grove4986,126,457,2
Pop Corn (poppede majskærner)4889,624,353,7
Pop corn, mikroovn5059,626,852,2
Pop corn, traditionelle4689,620,257,9
Snacks, ekspanderet, kartoffelbasis4904,625,160
Snacks, ekspanderet, majsbasis5027,425,758,5
Snacks, ekstruderet, majsbasis537932,152,3
Chokoladevarer o.l. 6
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Chokolade, fløde5647,131,762,4
Chokolade, fløde, med nødder5488,837,542,9
Chokolade, koge-5715,734,359,6
Chokolade, mørk5495,731,859,6
Marcipanprodukt, m/chokolade, uspec.4984,929,552
Vekao5334,333,952,4
Cider 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Pærecider, tilsat kunstig sødestof, alkohol<0,7%9001,2
Pærecider, tilsat sukker, alkohol<0,7%41009,3
Æblecider, tilsat sukker, alkohol<0,7%40008,8
Desserter 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Buddingpulver3500,3086,5
Dressings 14
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Dressing, blue cheese5294,852,39,8
Dressing, creme fraiche, kalorielet2011,318,96,5
Dressing, fransk4260,844,85
Dressing, mayonnaise3471,232,512,5
Dressing, mayonnaise, kalorielet1740,913,412,3
Dressing, olie-eddike3420,634,37,8
Dressing, olie-eddike, kalorielet510,31,59,2
Fastfood dressing, burger2971,126,912,6
Salatdressing, Cæsar2772,827,73,8
Salatdressing, Honning/Sennep415139,613,5
Salatdressing, Italiensk12706,716,4
Salatdressing, Thousand Island262123,311,8
Salatdressing, creme fraiche2591,325,26,5
Salatdressing, hvidløg2461,422,88,8
Drikkevand 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Vand, postevand0000
Eddike 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Eddike200,400,6
Fast løbeost 33
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Cheddar, 50+40525,733,10
Cheshire, 50+37523,531,20
Danbo, 20+22527,112,40
Danbo, 30+25727,715,80
Danbo, 45+32223,225,10
Elbo, 40+31526,123,40
Emmentaler, 45+37527,529,10
Esrom, 45+32823,725,70
Esrom, 60+4221938,30
Fynbo, 45+35125,427,70
Gedeost, fast, 45+36221,330,80
Grana, 32+35332,924,10
Gruyere, 45+38829,330,10
Havarti, 30+28829,518,50
Havarti, 45+3412426,80
Havarti, 60+42119,137,90
Maribo, 30+26228,516,40
Maribo, 45+36026,1280
Mozzarella, 30+27328,317,70
Mozzarella, 45+32023,625,10
Ost, fast, 20+, alle typer21729,4110
Ost, fast, 30+, alle typer25628,1160
Ost, fast, 40+, alle typer30425,222,60
Ost, fast, 45+, Dansk31923,724,80,2
Ost, fast, 45+, alle typer32824,225,70,1
Ost, fast, 50+, Dansk36023,429,60
Parmesan, 32+35132,924,40
Parmesan, revet40937,728,60,1
Samsø, 30+27329,517,20
Samsø, 45+36126,427,90
Skummetmælksost, max. 5+17742,20,90,1
Skæreost, 6%/10+17028,36,40
Svenbo, 45+3712729,20
Fed fisk 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brisling, rå13610,310,50
Hellefisk, rå17812,314,30
Kongeål (pighaj), rå15619,18,90
Laks, atlantisk, opdræt, rå22815,818,30
Laks, atlantisk, vild, rå14118,47,50
Laks, atlantisk, vild, saltet1988,518,20
Makrel, rå18717,812,90
Sild, høstsild, fedsild, rå24819,3190
Sild, rå19016,213,90
Sild, Østersø, uspecificeret, rå12216,26,40
Stenbider, rå1679,814,20
Ål, rå31015,127,70
Ørred, dam-, sø-, rå14518,67,80
Ørred, hav-, rå13018,36,40
Ørred, regnbue-, rå15318,58,80
Fedtrige frø 7
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Birkes, frø5161844,73
Chiafrø48221,434,11,8
Græskarkerner, tørret58436,345,91,9
Hørfrø, rå44625311,6
Sesamfrø, afskallede64826,857,41,8
Sesamfrø, hele60923,153,81,4
Solsikkefrø, afskallede, tørrede62024,254,43,6
Fiskeindmad og rogn 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kaviar, uægte (lodderogn)1859,1145,7
Kaviar, uægte (stenbiderrogn)10413,35,70
Torsk, lever, konserves5184,655,11
Torsk, lever, rå6245,166,61
Torsk, lever, røget6245,166,61
Torsk, rogn, konserves11016,43,72,7
Torsk, rogn, rå12223,22,61,5
Torsk, rogn, røget14526,84,20,1
Fiskeprodukter 49
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ansjos, marineret, konserves21113,41310
Brisling (ansjovis), marineret, konserves17113,4130
Brisling (sardin), i olie, konserves20024,611,30
Brisling (sardin), i tomat, konserves20615,1160,5
Bækforel, filet, røget20427,710,30
Fiskeboller, konserves758,32,35,4
Fiskefars, rå1088,52,811,6
Fiskefilet, paneret, friturestegt, fastfood28413,316,120,7
Fiskefilet, paneret, stegt, delikatesse27712,715,720,7
Fiskefrikadelle15413,76,79,2
Fiskepinde, panerede, dybfrost18512,88,413,8
Gaffelbidder19212160
Hellefisk, gravad17812,314,30
Hellefisk, røget20214,316,10
Helleflynder, røget9420,61,30
Kippers i olie, konserves24820,518,50
Klipfisk, rå9924,30,20
Kuller, paneret, stegt19525101,2
Laks, atlantisk, opdræt, gravad16420,48,61,3
Laks, atlantisk, opdræt, koldrøget16420,98,90
Laks, atlantisk, opdræt, varmrøget26720,120,70
Laks, atlantisk, vild, gravad17921,29,22,8
Laks, atlantisk, vild, koldrøget16121,48,40
Laks, atlantisk, vild, konserves15520,38,20
Makrel i tomat, konserves15411,710,23,7
Makrel, filet, naturel, konserves2241916,40
Makrel, røget3001825,30
Rødspætte, filet, paneret, dybfrost13612,51,118,5
Rødspætte, filet, paneret, friturestegt25115,213,217
Sardin, i olie, konserves20024,611,30
Sardin, i tomat, konserves15616,48,82,8
Sild, marineret27611,91620,9
Sild, marineret, i karrysauce2907,722,414,3
Sild, marineret, i madeirasauce23214168
Sild, marineret, kryddersild23012,415,211
Sild, paneret, stegt, i lage23712,81414,7
Sild, røget21620,514,90
Sildepostej34311,133,10,2
Skrubbe, filet, paneret, rå, dybfrost15011,12,320,2
Spegesild26413,123,50
Stenbider, røget37315,634,50
Torsk, filet, kogt7517,50,60
Torsk, filet, paneret, rå11313,70,812,1
Torsk, filet, røget, med skind79190,30
Torsk, filet, stegt12018,750
Tun i olie, konserves19224,510,40
Tun i tomat, konserves12317,23,75,1
Tun i vand, konserves10723,91,20
Ål, røget32819,427,80
Flydende æg 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Æg, blomme, tilsat sukker, pasteuriseret, dybfrost30914,223,410,3
Æg, høne, blomme, pasteuriseret2371320,30,6
Æg, høne, blomme, saltet, pasteuriseret26414230,3
Æg, høne, pasteuriseret12511,48,60,4
Æg, høne, æggehvide, pasteuriseret40901
Fløde- og mælkeis 18
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Chokoladeis af mælk/fløde1894,1921,9
Chokoladeis, sukkerfri923,64,212,2
Is, tre-farvet18441019,5
Isbåd, vaffel vaniljeis med jordbærsauce og choko overtræk2322,913,124,9
Ispind, jordbær1444520,8
Ispind, vanille18641020
Jordbæris af mælk/fløde1782,88,122,9
Karamelis af mælk/fløde1802,97,823,9
Nougatis af mælk/fløde1963,19,922,9
Pindeis, Vanilje m. solbær og choko overtræk2653,415,228
Pindeis, vanilje m. choko overtræk2713,516,426,8
Pindeis, vanilje m. choko overtræk og mandler2984,319,126,6
Pindeis, vanilje m. limonade overtræk1211,54,218,6
Stracciatella is af mælk/fløde2113,310,624,9
Vaffelis, vanilje med choko overtræk og nødder2593,414,328,6
Vanilje is, <50% fløde1792,91019,2
Vanilje is, >50% fløde1974,111,718,3
Vanilje is, uden fløde1662,18,120,6
Friske bælgplanter 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bønnespirer, adzuki, rå127100,218,8
Bønnespirer, mung, rå3330,24
Bønnespirer, soja, rå576,21,44,5
Bønnespirer, uspec., rå3330,34
Grønne bønner, rå381,90,25,7
Grønne ærter, rå685,90,76,5
Linsespirer, rå12390,619,1
Lucernespirer, rå2740,70,3
Sukkerært (mangetout), rå373,80,33,5
Voksbønner, rå282,10,23,5
Friske æg 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Æg, and, rå17912,813,80,9
Æg, gås, rå17913,913,30,9
Æg, høne, blomme, rå31915,628,40,2
Æg, høne, burhøns, rå134129,40,4
Æg, høne, frilands høns, rå13412,39,30,4
Æg, høne, skrabehøns, rå13612,29,50,4
Æg, høne, æggehvide, rå4510,201
Æg, høne, økologisk drift, rå13512,39,30,4
Frosne bælgplanter 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bønnemix, dybfrost685,81,45,4
Edamamebønner (Sojabønner), pillede, frosne12911,772,1
Grønne bønner (haricots verts), dybfrost262,20,31,8
Ærter, grønne, dybfrost735,70,96
Frosne grøntsager 23
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Baby gulerødder, dybfrost200,803
Blomkål, dybfrost131,200,8
Broccoli, dybfrost202,20,30,8
Halve kartofler, dybfrost7421,911,1
Kartoffel kroketter, dybfrost1482,55,720,4
Kartoffel røsti, dybfrost1442,1716,4
Kartoffel spiraler (Curly fries), dybfrost1652,67,321
Kartoffelbåde, dybfrost1011,93,115,1
Kørvel, hakket, dybfrost182,20,60
Majs, dybfrost873,21,911,6
Perleløg, dybfrost311,202,5
Pommes frites, bølgeskårne, dybfrost1132,23,417,1
Porrer, dybfrost210,903,4
Rodfrugter, dybfrost331,104,5
Rodfrugtfritter, dybfrost12926,911,9
Rosenkål, dybfrost342,80,42,8
Spinat, hakket, dybfrost192,30,50,2
Spinat, helbladet, dybfrost162,20,30,2
Steak fries (tykke pommes frites med skræl), dybfrost10123,414,3
Supperurter, dybfrost24103,3
Søde kartoffel fritter, dybfrost1491,76,220,1
Wokmix, dybfrost221,202,9
Wokmix, økologisk, dybfrost271,40,43
Frossen frugt og bær 11
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ananas, dybfrost480011,6
Avocado, dybfrost1261,512,30,1
Blåbær, dybfrost4600,59
Brombær, dybfrost, usukrede361,20,45,6
Bærmix, dybfrost470,90,77,6
Granatæblekerner, dybfrost6410,411,3
Hindbær, dybfrost431,20,46,3
Jordbær, dybfrost26005,7
Jordbær, dybfrost, sukrede840,50,219
Loganbær, frosne501,50,37,7
Mango, dybfrost460010,7
Frugt-grøntsager 20
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Agurk, rå110,701,6
Aubergine, rå170,902,4
Babymajs, rå332,30,53,7
Cayote, Kayote, rå190,80,12,8
Drueagurk (sylteagurk), rå161,20,11,8
Græskar, butternut squash, rå420,80,28,1
Græskar, hokkaido, dansk, rå391,20,26,4
Græskar, rå190,60,13,3
Majskolbe, rå1313,71,823,7
Okra, rå2920,13
Peber, chili, rå3520,25,3
Peberfrugt, grøn, rå200,90,32,6
Peberfrugt, gul, rå220,903,9
Peberfrugt, rød, rå290,90,15,2
Squash, alle typer, rå191,60,22,2
Squash, rå171,30,12,2
Tomat, dansk, rå220,70,33,2
Tomat, importeret, rå251,10,43,2
Tomat, soltørret25814,1337,6
Tomat, uspec., rå200,80,13,2
Frugtjuice, frugtsaft og smoothies 16
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ananasjuice460,40,110,8
Appelsinjuice370,708,3
Blandet frugt- og grøntsagsjuice400,60,19
Blandet frugtjuice400,309,5
Frugt smoothie480,5011,2
Frugt- og grøntsag smoothie510,6011,9
Frugtnektar, tilsat kunstig sødestof200,204,8
Frugtnektar, tilsat sukker440011
Grapefrugtjuice330,50,17,5
Koncentreret blandet frugt- og bærsaft, tilsat kunstig sødestof, fortyndes 1+4380,309,1
Koncentreret blandet frugt- og bærsaft, tilsat sukker og kunstig sødestof, fortyndes 1+4480,2011,8
Koncentreret blandet frugt- og bærsaft, tilsat sukker, fortyndes 1+41570,5038,7
Koncentreret blandet frugt- og bærsaft, tilsat sukker, fortyndes 1+51650,3041
Sveskejuice420,609,3
Æblejuice39009,5
Æblemost, uspec.420,10,110,2
Fuglevildt 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Due, vildt, kød og skind, rå28718,223,80
Due, vildt, kød, rå14218,57,50
Fasan, kød og skind, rå17021,79,30
Fasan, kød, rå12222,23,60
Rype, kød, rå11223,520
Fåre- og lammekød 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Fårekød, bov, rå22818,7170
Fårekød, kølle, rå13420,160
Lammekød, bov, rå23118,517,40
Lammekød, bryst, råt36814,534,50
Lammekød, kølle, afpudset, rå12819,65,50
Lammekød, kølle, med fedt, rå20018,414,10
Lammekød, kølle, uspec., rå18017,9120
Lammekød, rygstykke, råt24715,820,40
Lammekød, slag, råt36814,534,50
Lammekød, uspec., råt33013,930,50
Færdigretter 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Butter chicken, takeaway18711,313,25,2
Forloren skildpadde, uspec.1097,96,25,5
Forårsrulle med grøntsager, friturestegt, fastfood2304,513,122,1
Forårsrulle med hakket oksekød og hvidkål, friturestegt, fastfood1906,19,818
Forårsrulle, dybfrost1445,86,813,8
Grisekød i karrysovs, dybfrost1198,58,62
Kylling i rød karry, takeaway1308,78,24,9
Kødrand, dybfrost21815,815,53,9
Lever, gris, i flødesovs, dybfrost12411,95,46,9
Millionbøf, uspec.1248,18,34,2
Pad Thai med rejer, takeaway1465,75,518,1
Salat med kylling, takeaway799,93,70,9
Shawarma kebabkød, takeaway26724,117,32,8
Sushi, takeaway1496,66,415,6
Wokret med oksekød, takeaway1208,974,7
Grisekød (Svinekød) 33
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Grisekød, bagskank uden svær, rå14318,97,50
Grisekød, bov med svær, rå18918,212,90
Grisekød, bov, helt afpudset, rå12619,65,30
Grisekød, bryst med svær, rå29917,225,60
Grisekød, filet, 0-1 mm fedtkant, rå13021,94,70
Grisekød, filet, helt afpudset, rå10622,31,90
Grisekød, hakket, 10-15% fedt, råt16918,910,40
Grisekød, hakket, 15-20% fedt, råt22417,117,20
Grisekød, hakket, 5-10% fedt, råt16719,39,90
Grisekød, kam uden svær, ca. 3 mm spæk, rå19519,213,20
Grisekød, kam uden svær, krogmodnet23719,917,50
Grisekød, kogestykke af bryst med svær, rå29416,325,40
Grisekød, kogestykke af bryst uden svær, ca. 2 mm spæk, rå22817,417,60
Grisekød, kæbe, afpudset, rå11619,84,10
Grisekød, mellemkam med svær, rå26818,321,70
Grisekød, mørbrad, afpudset, rå11521,23,30
Grisekød, nakkefilet, helt afpudset (Nakkekotelet), rå18217,412,50
Grisekød, nakkekam med svær, rå27516,123,40
Grisekød, rullesteg af slag, råt21717,916,10
Grisekød, skinke af inderlår, helt afpudset, rå10621,42,20
Grisekød, skinke af yderlår, helt afpudset, råt11620,23,90
Grisekød, skinkeculotte af yderlår, ca. 2 mm spæk, rå162199,60
Grisekød, skinkeculotte af yderlår, ca. 5 mm spæk, råt20119,213,80
Grisekød, skinkeklump, helt afpudset, rå10020,91,90
Grisekød, skinkemignon af lårtunge, helt afpudset, rå11719,34,40
Grisekød, skinkesteg af yderlår, med svær, rå18218,5120
Grisekød, stegestykke af bryst med svær, rå3581533,10
Grisekød, stegestykke af bryst, uden svær, ca. 2 mm spæk, rå30315,526,80
Grisekød, tunge, rå15817100
Grisekød, uspec., ca. 10 % fedt, råt18318,7120
Grisekød, uspec., ca. 20 % fedt, råt24317,9190
Grisekød, uspec., fedt, råt34614,4320
Grisekød, uspec., magert, råt11421,830
Grøntsagsjuice 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Blandet grøntsagsjuice190,60,13,8
Gulerodsjuice300,50,16,2
Tomatjuice170,80,32,5
Grøntsagskonserves 22
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Agurk, syltet560,30,711,1
Agurk, syltet, uden tilsat sukker80,30,20,5
Asier, syltede580,50,512,7
Asparges, konserves161,70,11,2
Bambusskud, konserves, saltet182,60,10,7
Bambusskud, konserves, usaltet182,60,10,7
Champignon, konserves202,50,50,1
Græskar, konserves960,40,123
Grønkål, konserves282,20,91
Gulerod, konserves240,60,24,1
Kartoffel, konserves571,40,211,3
Majs, kerner, konserves923,11,116,1
Peber, chili, konserves270,90,15,1
Peberfrugt, konserves180,80,32,5
Rødbede, konserves5910,312
Rødbede, konserves, uden tilsat sukker480,90,19,7
Rødkål, konserves3010,25,1
Rødkål, konserves, uden tilsat sukker160,50,12,1
Spinat, konserves212,70,50,5
Tomat, flået, konserves181,10,32,3
Tomatpure431,60,28,6
Tomatpure, koncentreret884,30,514,5
Gær og hævemiddel 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bagegær, presset, rå638,41,90
Bagepulver1510037,8
Gær, tørret25235,61,514,3
Halvfast løbeost 7
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Danablu 50+34820,129,50
Danablu 60+40115,937,40,1
Feta, 40+25917,420,40,2
Feta, 5% (Salat-tern)16821,29,20
Feta, 50+29717,425,10,2
Gedeost, i saltlage, 20-25%26614,922,90
Roquefort, 50+34319,429,50,1
Havpattedyr 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hvalkød, råt11122,32,40
Sælkød, råt11422,62,60
Hedvine 8
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Campari2200020
Madeira1660010
Portvin1530,1011,1
Sherry, medium1180,103,4
Sherry, sød1360,306,5
Sherry, tør1170,201,3
Vermouth, sød1450014,5
Vermouth, tør1180,105,2
Honning 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Honning3020,3075,1
Høns og kylling 18
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hjerte, høne (kylling), råt14915,69,30,7
Høne, kød og skind, rå21117,115,80
Høne, kød, rå10620,32,70
Kråse, kylling, rå11118,24,20
Kylling, ben, kød og skind, rå15218,48,70
Kylling, bryst (filet), kogt, pålæg11120,63,20
Kylling, bryst, kød og skind, rå14821,56,90
Kylling, kød og skind, friturestegt26028,316,30
Kylling, kød og skind, grillstegt19424,210,80
Kylling, kød og skind, paneret, friturestegt28222,517,48,5
Kylling, kød og skind, rå1741811,30
Kylling, kød, rå12819,35,60
Kylling, lår, kød og skind, rå15518,78,90
Kylling, vinge, kød og skind, rå18719,212,20
Kyllingekød, hakket, 3-10% fedt, rå137177,70
Kyllingepølse, pålæg19412,8151,9
Lever, kylling, rå11919,14,21,1
Poulard, kød og skind, rå17519110
Indmad og andre organer 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brissel, lam, rå13115,37,80
Hjerte, gris, råt104164,20,4
Hjerte, kalv, råt10014,93,71,8
Hjerte, okse, råt10117,73,10,7
Lever, gris, rå12721,13,43
Lever, kalv, rå13520,43,94,6
Lever, okse, rå12920,335
Nyre, gris, rå951631,1
Nyre, kalv, rå8116,41,60,2
Nyre, okse, rå9115,62,80,9
Kaffe, te og kakao 11
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kaffe, drikkeklar10,100
Kaffe, instant, decaffeinated, drikkeklar00,100
Kaffe, instant, decaffeinated, pulver7313,70,24
Kaffe, instant, drikkeklar00,100
Kaffe, instant, pulver17118,31,711
Kaffebønne, ristet, formalet34713,815,428,5
Kakao, instant, med mælk, pulver3485,53,473,6
Kakao, instant, uden mælk, pulver3625,43,873,6
Kakao, pulver37521,721,910,5
Te, blade22019,623
Te, drikkeklar, uspec.0000
Kager 31
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Flødeskumskage, chokoladebolle3673,323,934,3
Flødeskumskage, gåsebryst3593,12236,5
Flødeskumskage, jordbærkage2162,98,232,3
Flødeskumskage, kartoffelkage3745,214,755
Flødeskumskage, lagkagesnitte3133,316,737,1
Flødeskumskage, medalje3703,62238,8
Flødeskumskage, napoleonskage3592,824,232
Flødeskumskage, uspec.3182,720,629,6
Flødeskumskage, walesbolle/-kringle3244,122,924,9
Kage, trøffelprodukt / koldprodukt, industrifremstillet448421,858,1
Kransekage, industrifremstillet4416,61959,9
Roulade, abrikos32947,361,3
Roulade, hindbær3793,614,956,9
Roulade, uspec.3453,99,760
Skærekage, chokoladekage/-pie4355,823,549,3
Skærekage, citronkage431521,354,1
Skærekage, formkage, uspec.417520,253,1
Skærekage, mazarinkage4325,71958,5
Skærekage, sandkage4466,12548,7
Tørkage, kokosmakroner4556,928,237,7
Tørkage, kransekage44610,11957,7
Tørkage, linse3876,12240,1
Tørkage, mazariner4796,227,949,2
Tørkage, napoleonshatte48772752,7
Tørkage, uspec.4806,62653,7
Wienerbrød, julekage4605,73138,1
Wienerbrød, kanelsnegl4144,92639,2
Wienerbrød, kringle/stang4184,72738,2
Wienerbrød, smørkrans4714,73141,7
Wienerbrød, spandauer3985,22733
Wienerbrød, uspec.4444,927,343,1
Kalkun 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kalkun, bryst (filet), kogt/røget, pålæg100211,80
Kalkun, kød og skind, rå12620,250
Kalkun, kød, rå10521,32,20
Kalkunkød, hakket, 0-5% fedt, råt13122,14,80
Kalkunkød, hakket, 5-10% fedt, råt15720,18,50
Kalvekød 11
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kalvekød, Tunge, rå16412,612,20,9
Kalvekød, Wienerschnitzel af inderlår, afpudset, rå10722,320
Kalvekød, bryst, rå14720,57,30
Kalvekød, culotte, rå14220,66,70
Kalvekød, cuvette, rå17320,110,30
Kalvekød, fedt, råt27417,322,80
Kalvekød, helt magert, råt9218,12,20
Kalvekød, magert, råt12118,65,20
Kalvekød, middelfedt, råt1822011,30
Kalvekød, tykstegsfilet, rå10421,91,90
Kalvekød, tyndstegsfilet, rå15921,38,20
Kernefrugt 6
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kvæde, rå320,40,16,3
Paradisæble, rå290,40,35,8
Pære, rå470,30,110,6
Vindrue, grønne, rå690,60,215,9
Vindrue, rå660,6015,3
Æble, uspec., råt520,30,211,3
Kiks og småkager 24
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kammerjunkere454617,866,4
Kiks til ost, Cream Crackers42910,313,964,2
Kiks, 20-30% fuldkorn, digestivetype4507,116,566,5
Kiks, Marie4217,710,672,5
Kiks, dobbelte, hvede, søde4716,219,766,2
Kiks, grov med frugt eller grønt4178,513,761,8
Kiks, havre, søde4487,619,657,9
Kiks, havre, søde, med chokolade4777,22358
Kiks, hvede, sød, med tyk chokolade4957,124,959,2
Kiks, rug4286,714,963,8
Müslibar4006,71557,9
Riskiks/riskage, poppede brune ris3888,62,880,1
Småkage, brunkage, industrifremstillet4525,817,866
Småkage, cookie (amerikansk type), industrifremstillet5025,926,558,4
Småkage, finsk brød5396,131,257,4
Småkage, havreflager, industrifremstillet511526,661,2
Småkage, hvede, traditionelle danske, industrifremstillet5165,427,161,7
Småkage, klejne, industrifremstillet5545,936,449,2
Småkage, kokoskager, industrifremstillet4214,52248,6
Småkage, med lavt sukkerindhold (sukkerfri, light) industrifremstillet4217,123,747,1
Småkage, pebernød, industrifremstillet4695,819,267,2
Småkage, uspec.5125,826,161,9
Småkage, vanillekranse5305,228,861,5
Vaffelrør5054,625,763
Kogt, røget, saltet eller tørret kød 22
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bacon i skiver, rå26015,921,90
Bacon, kogestykke, rå37515350
Bacon, stegestykke, rå43013420
Bayonneskinke, udbenet19120,8120
Blodpølse, kogt31210,720,818
Krydderskinke, udbenet2031215,24,6
Medisterpølse, rå22512,217,44,7
Medisterpølse, røget28211,624,34,1
Pølse, bratwurst, thüringer28114,424,50,6
Pølse, krakowpølse28415,224,80
Skinke, kogt, konserves11115,75,40
Skinke, kogt, skiveskåret10817,94,10
Skinke, røget23128,4130
Skinke, røget, kogt19918,3140
Tunge, gris, saltet15817100
Tunge, kalv, saltet16013,111,60,9
Tørret skinke, Schwarzwalder23625,514,60,8
Tørret skinke, Serrano26131,115,10,3
Wienerpølse25813,220,84,3
Wienerpølse, kogt, fastfood25212,720,44,3
Wienerpølse, konserves19810,6170,6
Wienerpølse, ristet, fastfood30014,125,14,3
Konserves af bælgplanter 9
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Baked beans (hvide bønner i tomatsauce)584,40,56
Bønner, røde kidney, kogte, konserves797,20,86,6
Bønner, sorte, kogte, konserves757,81,14,2
Chilibønner (røde kidneybønner i chilisauce)655,30,95,7
Grønne bønner, konserves281,50,33,6
Grønne ærter, konserves745,20,88,1
Kikærter, lyse, kogte, konserves987,22,38,2
Linser, grønne, kogte, konserves556,60,63,5
Voksbønner, konserves281,40,34,1
Konserves og syltet bær og frugt 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Abrikos, konserves, let sukkerlage650,50,114,9
Abrikos, konserves, uden tilsat sukker280,70,25,3
Ananas, konserves220,40,33,7
Brombær, syltede2010,30,249
Fersken, konserves710,50,216,2
Jordbær i sukkerlage, konserves870,40,420,1
Jordbær, syltede2060,30,350
Kirsebær, syltede13410,132
Mandarin, konserves620,50,314
Oliven, grønne, marinerede, konserves1171,111,70,5
Oliven, sorte, saltede, i olie3462,235,81,8
Oliven, sorte, uden sten, i saltlage171117,20
Pære, konserves860,30,219,5
Solbær, syltede2070,60,449
Tyttebær, syltede1310,20,230,8
Korn og gryn 22
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Boghvede, hel, rå28313,1348
Boghvedegryn, rå3537,51,476,4
Bulgur, parboiled, rå26611,81,945,5
Byggryn, rå3299,92,462,2
Havregryn, beriget37213,96,558,9
Havregryn, ikke beriget37414,26,758,9
Havregryn, uspec.37313,86,958,9
Hirse, hele korn34811,84,264,3
Hirseflager37312,93,371,9
Hvedegryn, mannagryn35710,31,275
Hvedekim, rå39829,99,641,8
Perlebyg2679,1246,5
Perlespelt26112,12,439,9
Quinoa, hvid, rå30813,36,544,8
Quinoa, rød, rå35614,6752,8
Quinoa, sort, rå30913,76,542,3
Ris, brune, rå3489,52,968,9
Ris, kogte1333,50,428,5
Ris, parboiled, rå3588,21,278,1
Ris, polerede, rå3608,81,278,1
Risengryn, grødris, brune, rå3626,82,876,3
Risengryn, grødris, polerede, rå3526,81,378,1
Krydderier 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Fennikel, frø32715,814,912,5
Kanel, stang23141,224,4
Karry, pulver29212,713,82,8
Kommen, rå34823,414,611,9
Koriander, blade, tørrede31821,94,841,5
Koriander, frø32312,417,810,5
Muskatnød, hel408636,34
Peber, hvid28210,42,142,4
Peber, sort28310,93,339,3
Spidskommen, rå4112122,326,3
Krydderurter 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brøndkarse, rå1520,20,7
Dild, rå483,51,14,9
Dild, tørret312204,442,2
Hvidløg, rå1006,60,516,3
Hvidløg, tørret, pulver34916,80,863,7
Karse, frisk202,80,50,2
Koriander, blade, friske232,10,51,2
Persille, rå383,71,11,2
Purløg, rå252,40,61,3
Syre (krydderplante), rå2320,71,1
Likør 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Likør, Curacao3030026,9
Likør, kaffe3420,10,346,8
Likør, kaffe med fløde3292,815,720
Likør, uspec.2680029
Mager fisk 27
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Aborre, rå7716,41,30
Brosme, rå79190,30
Gedde, rå87191,20
Hajmalle, rå, dybfrost6914,61,20
Helleflynder, rå9420,61,30
Hvilling, rå7818,20,60
Ising, rå7516,610
Knude, rå7016,40,50
Kuller, rå7717,90,60
Kulmule, rå6916,30,40
Lange, filet, rå8019,50,20
Lyssej, rå7117,40,20
Mørksej, rå7918,10,70
Pighvarre, rå7816,41,40
Rødfisk, lille, filet, rå9019,11,50
Rødfisk, rå8418,90,90
Rødspætte, rå8517,31,80
Rødtunge, rå7216,30,70
Sandart, rå8519,20,70,5
Sej, filet, dybfrost9020,50,90
Skrubbe, rå8617,91,60
Sortmund, blåhvilling, filet, rå7717,50,80
Sperling, kød, rå7917,610
Søtunge, rå8518,71,10
Torsk, filet, rå7517,50,60
Tun, gulfinnet, rå11324,41,70
Tun, rå11726,81,10
Margariner 17
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Flydende olie margarine734081,60
Flydende olie margarine, beriget med A- og D-vitamin728080,90
Margarine, 70 %, bordbrug, blød, vegetabilsk fedt6390,870,60
Margarine, 80 %, bordbrug, animalsk og vegetabilsk fedt739082,10
Margarine, 80 %, bordbrug, blød, vegetabilsk fedt7210,879,80
Margarine, 80 %, bordbrug, vegetabilsk fedt7290,880,60
Margarine, 80 %, stegning/bagning, animalsk og vegetabilsk fedt738081,90,1
Margarine, gennemsnit744082,40,6
Minarine, 30 %, vegetabilsk fedt2750,530,20,4
Minarine, 40 %, vegetabilsk fedt3750,541,30,4
Minarine, 40%, bordbrug, blød, beriget med A- og D-vitamin365040,50
Minarine, gennemsnit3730,541,10,4
Plantemargarine, 60%, bordbrug, blød, beriget med A-vitamin547060,70
Plantemargarine, 75%, stege/bage, beriget med A-vitamin6840760
Plantemargarine, 80%, stege/bage7220,180,20
Plantemargarine, 80%, stege/bage, beriget med A- og D-vitamin726080,60
Plantemargarine, 80%, stege/bage, beriget med A-vitamin726080,60
Marmelade, gele o.l. 15
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Abrikosmarmelade2020,40,249
Appelsinmarmelade1940,50,347
Hindbærmarmelade1940,60,646
Jordbærmarmelade2410,50,558
Kirsebærmarmelade2070,50,350
Kiwimarmelade1940,40,247
Mangomarmelade1880,20,146
Marmelade, engelsk type2670,1066,2
Marmelade, uspec.2070,50,350
Mintgele2300,5057
Ribsgele2360,20,158,7
Solbærgele2420,50,559
Solbærmarmelade2030,50,448
Syltetøj, uspec.2670,6065,7
Æblegele2420,50,559
Mayonnaise, remoulade o.l. 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Mayonnaise7160,879,10,3
Mayonnaise, chili4330,844,76,8
Mayonnaise, fedtreduceret2980,5314,2
Remoulade2950,826,113,6
Remoulade, fedtreduceret2190,916,615,9
Mel og klid 21
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Boghvedemel28112,82,848,8
Bygmel3069,9356
Grahamsmel, fuldkornshvedemel28211,42,446,8
Havreklid, dansk37118,5750,8
Hvedekerner, hele/knækkede33411,5261,9
Hvedeklid290165,324,5
Hvedemel29510,61,656,5
Hvedemel, bagerimel352111,672,1
Hvedemel, durum26813,31,646,8
Hvid hvede, melmix34412,84,259,3
Majsmel41782,888,3
Risklid4011420,928,7
Rismel3567,71,378,1
Rugkerner, hele/knækkede3229,72,358,2
Rugmel, groft, fuldkornsrugmel3079,42,354,8
Rugmel, halvsigtet (udmalingsgrad ca. 85 %)3378,61,867
Rugmel, uspec.2368,71,737
Rugsigtemel (udmalingsgrad ca. 70 %)3466,71,473,5
Sigtemel33010,5265,4
Speltmel, fuldkorn29914,42,247,7
Speltmel, sigtet28113,21,750,6
Mellemfed fisk 7
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brasen, rå10316,740
Bækforel, rå9818,52,70
Havkat, plettet, rå107164,80
Havkat, rå8916,12,70
Helt, rå11321,630
Hornfisk, rå10719,53,20
Laks, Stillehavs-, vild, rå10521,22,30
Modermælk og modermælkserstatning 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Modermælk, colostrum5822,66,6
Modermælk, moden711,34,17,2
Modermælk, overgangsmælk (10. dag efter fødslen)671,53,76,9
Morgenprodukter 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Cornflakes, frosted3645,20,882,9
Cornflakes, uspec.3777,51,482,2
Morgenmadsprodukt, Guldkorn3607,21,378,1
Morgenmadsprodukt, Havrefras36314,26,656,4
Morgenmadsprodukt, Rice Krispies3636,31,480,4
Morgenmadsprodukt, med klid33011,83,248
Müsli med tilsat sukker.37312,96,361,8
Müsli uden tilsat sukker.37012,9661,8
Müsli, uspec.37910,111,156
Rugbrød, revet, med brunt sukker, uspec.3506,5271,6
Mælkekonserves og andre mælkeprodukter 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Skummetmælkspulver33631,51,449,5
Sødmælkspulver47623,426,137
Valle protein pulver35365,35,111,5
Nøddeprodukter 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Jordnøddesmør65226,153,712,2
Kokosmel6537,661,35,2
Marcipan46613,326,542
Nougat5538,73647
Nøddepasta med cacao, smørepålæg533729,657,3
Nødder 16
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Cashewnød, olieristet63019,947,828,5
Cashewnød, tørristet61318,146,429,4
Hasselnød, tørret63915,660,63,3
Jordnød, tørret61029,849,28,1
Kastanje, ægte, rå18222,733,9
Kokosnød, rå3904,736,53,7
Mandel, rå61925,652,16,5
Paranød, tørret, rå67316,6652,9
Peanuts, (jordnød, ristet og saltet)64128,453,38,1
Pecannød, tørret73310,8725,8
Pecannød, tørristet74911,274,34,3
Pekannød, olieristet75610,875,24,2
Pinjekerner, tørret67516,561,99,8
Pistacienød, tørret60425,550,28,1
Pistacienød, tørristet med salt57225,2469,1
Valnød, tørret67316,664,62,8
Oksekød 37
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Oksekød, bryst, rå19519,313,10
Oksekød, culotte, rå2671722,10
Oksekød, cuvette, rå2211916,10
Oksekød, entrecote med kappe, rå26418,221,30
Oksekød, filet, marmoreret, rå19018,612,80
Oksekød, flanksteak, rå14220,66,60
Oksekød, hakket, 10-15% fedt, rå16419,49,70
Oksekød, hakket, 15-20% fedt, rå21717,816,20
Oksekød, hakket, 5-10% fedt, rå16419,49,50
Oksekød, hakket, 8-12% fedt, rå1732010,30
Oksekød, højrebsfilet med kappe, rå21420,114,90
Oksekød, højrebsfilet, afpudset, rå16820,99,40
Oksekød, inderlår med kappe, rå16221,18,60
Oksekød, inderlår uden kappe, rå11722,33,10
Oksekød, klump uden kappe, rå14720,87,10
Oksekød, lårtunge, rå14421,56,50
Oksekød, mellemskært, råt16420,890
Oksekød, mørbrad, afpudset, rå13820,56,20
Oksekød, skank (osso buco), rå14021,460
Oksekød, slag, råt33516,130,10
Oksekød, spidsbryst, råt16718,910,20
Oksekød, tunge, rå17816,212,40,4
Oksekød, tværreb, råt33015,329,90
Oksekød, tykbov (marvpibebov), rå18219,911,40
Oksekød, tykbryst, råt22915,918,40
Oksekød, tykkam, rå19318,813,10
Oksekød, tykstegsfilet med kappe, rå17119,410,40
Oksekød, tykstegsfilet uden kappe, rå12321,34,20
Oksekød, tyndbov + mellembov, rå20519,214,20
Oksekød, tyndbryst, råt278727,80
Oksekød, tyndsteg med mørbrad, rå21120,314,40
Oksekød, tyndstegsfilet med fedtkant, rå21119,914,50
Oksekød, uspec., fedt, råt32116,428,40
Oksekød, uspec., helt magert, råt12521,54,30
Oksekød, uspec., magert, råt15220,47,80
Oksekød, uspec., middelfedt, råt20719,714,20
Oksekød, yderlår, råt14620,57,10
Pastaprodukter 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Makaroni, spaghetti, fuldkorns-, rå35714,42,963,5
Pasta, kogt1375,50,426,9
Pasta, rå37213,51,873,9
Pizza 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Pizza med broccoli, dybfrost1948,76,723,6
Pizza med fisk, tomat og ost, fastfood25613,81026,7
Pizza med grønt og frugt, tomat og ost, fastfood2208,18,426,8
Pizza med kebab, salat og dressing, fastfood21910,912,913,9
Pizza med kød og fisk, tomat og ost, fastfood22912,89,322,4
Pizza med kød, tomat og ost, fastfood25711,89,829,5
Pizza med salami, tomat og ost, fastfood28712,914,425,4
Pizza med skinke og ananas, fastfood22611,29,423,1
Pizza med tomat og ost, fastfood2911413,128,3
Pizza med tunfisk, dybfrost203115,725,9
Pizza napolitana, dybfrost1818,66,121,9
Pizza romana, dybfrost1777,25,823,1
Pizza, dybfrost, uspec.1908,96,123,8
Plantebaserede alternativer til kød 12
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hakket bolle, med sojaprotein15715,48,41,1
Hakket, med mycoprotein9514,12,50,7
Hakket, med sojaprotein17318,27,83,2
Hakket, med ærteprotein21816,414,13,8
Pålæg i skiver, med hvedeprotein22531,34,512,1
Pålæg i skiver, med soja- og ærteprotein1517,511,23,9
Pålæg i skiver, med æggehvide1687,914,21,1
Pølse, med sojaprotein16312,510,51,1
Pølse, med ærteprotein20415,913,32,5
Seitan19828,47,24
Stykker, med mycoprotein8612,62,11,5
Stykker, med sojaprotein12720,42,81
Plantebaserede alternativer til mælkeprodukter 9
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Havredrik, ikke beriget410,71,16,6
Havredrik, tilsat calcium360,21,45,6
Havredrik, tilsat calcium og vitaminer720,82,411,4
Mandeldrik, ikke beriget441,12,83,7
Mandeldrik, tilsat calcium250,71,81,6
Risdrik, ikke beriget430,10,98,4
Risdrik, tilsat calcium470,119,1
Sojadrik, kommercielt tilberedt, ikke beriget463,42,23,1
Sojadrik, tilsat calcium413,522,4
Plantebaseret is 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Chokolade is, vegansk1551,97,219,8
Vanilje is, vegansk1320,84,920,4
Plantebaseret mayonnaise, remoulade og saucer 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Mayonnaise, vegansk5870,463,53,4
Produkter af fedtrige frø 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Tahin, lys66124,458,91,4
Pålægssalater 12
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hønsesalat2196,520,61,6
Hønsesalat, light1495,812,92
Italiensk salat2001,819,53
Karrysalat218120,17,8
Kylling & bacon salat2706,326,90,6
Peberrodssalat2712,721,614,8
Salat, mayonnaise-, makrel-3988,939,12,5
Skaldyrssalat3764,538,42,8
Skinkesalat2817,426,82,4
Skinkesalat, light2087,618,42,6
Tunsalat2158,518,82,9
Æggesalat2356,522,51,8
Pålægsvarer 26
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Grisefilet, røget, pålæg11119,43,80
Hamburgerryg, kogt11618,44,80
Hamburgerryg, røget11618,44,80
Jagtpølse, pålæg23613,1200,9
Kogt oksebryst, pålæg2751922,10
Kødpølse, fedtreduceret, pålæg128108,13,9
Kødpølse, pålæg26811,224,40,8
Leverpostej23711,319,24,7
Leverpostej, fedtreduceret148106,711,7
Leverpølse, pålæg39613,435,85
Malakoffpølse, pålæg2689,823,73,8
Paté, pålæg2521321,71,2
Pølse, bierwurst22914,617,23,8
Pølse, cervelatpølse, pålæg27411,123,73,8
Pølse, tepølse47810,948,30
Roastbeef, pålæg11821,73,50
Rullepølse, lammekød, pålæg3611931,70
Rullepølse, pålæg26915,323,10
Salami50213,949,20,8
Salt kød, pålæg10019,22,60
Skinkepølse, pålæg22715,116,83,8
Spegepølse45514,8440
Spegepølse, oksekød38319,134,10
Sprængt nakke, grisekød26319,520,60
Sylte2171318,20,2
Tungepølse, pålæg1449,8103,8
Rod- og knoldgrøntsager 35
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Batat, sød kartoffel, rå811,30,316,9
Fennikel, knold, rå201,40,22,2
Forårsløg, rå261,80,23
Gulerod, dansk, rå240,20,14,4
Gulerod, dybfrost261,10,23,9
Gulerod, importeret, rå230,403,8
Gulerod, uspec., rå370,70,46,2
Gulerødder, dansk, uden skræl, rå250,504,5
Gulerødder, importeret, uden skræl, rå240,304
Ingefær, rod, rå511,80,88,1
Jordskok, rå692,10,612,4
Kartoffel, efterår (oktober til januar), rå842,20,217,6
Kartoffel, gammel (februar - juni), rå832,20,317,1
Kartoffel, kogt811,70,117,5
Kartoffel, ny (maj til september), rå771,80,316,1
Kartoffel, uspec., rå8520,317,9
Kinaradise, japanræddike, rå180,60,12,9
Løg, hakkede, dybfrost300,80,15,7
Løg, rå311,20,15,4
Majroe, rå220,60,13,8
Maniok, kassava, rå1591,40,336,8
Pastinak, dansk, rå611,30,89,7
Pastinak, importeret, rå671,40,610,9
Pastinak, rå6120,59,8
Peberrod, rå967,70,711
Persillerod, rå522,30,67,3
Radise, rå120,80,11,3
Ræddike, rå1810,12,9
Rødbede, dansk, rå381,107,2
Rødbede, rå531,70,29,7
Selleri, rod, dansk, rå201,40,21,6
Selleri, rod, importeret, rå201,201,7
Selleri, rod, rå261,80,32,1
Skorzonerrod, rå713,30,210,5
Yams, rå1111,50,223,8
Salt 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Salt, bordsalt (jodberiget)0000
Salt, havsalt (ikke jodberiget)0000
Salt, stensalt, køkkensalt0000
Sandwich, burger, hotdog, pita o.l. 29
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Burger med bøf og bacon, salat og dressing, fastfood25511,714,219,2
Burger med bøf og ost, salat og dressing, fastfood20811,212,212,7
Burger med bøf, bacon og ost, salat og dressing, fastfood21414,413,28,9
Burger med kylling, salat og dressing, fastfood2009,211,514,3
Burger med lille bøf, salat og dressing, fastfood2269,810,422,5
Burger med medium bøf, salat og dressing, fastfood20211,211,612,5
Burger med stor bøf, salat og dressing, fastfood23112,713,115
Bøfsandwich med salat og dressing, fastfood2279,311,820
Dürumrulle med kebab, salat og dressing, fastfood19211,910,511,6
Fransk hot dog, fastfood25910,115,718
Hot dog, almindelig, fastfood2578,515,120,8
Pitasandwich med falafel, salat og dressing, fastfood185610,414,8
Pitasandwich med kebab, salat og dressing, fastfood17910,29,612,2
Pitasandwich med kylling, salat og dressing, fastfood1659,85,718
Pitasandwich med rejer, salat og dressing, fastfood1285,84,715,1
Pitasandwich med salat og dressing, fastfood1503,65,919,6
Ribbensstegssandwich27712,314,124,4
Sandwich med fisk, salat og dressing, fastfood2039,66,824,8
Sandwich med frikadelle, salat og dressing, fastfood2198,89,423,9
Sandwich med kebab, salat og dressing, fastfood2168,59,323,7
Sandwich med kylling og bacon, salat og dressing, fastfood16811,47,413,1
Sandwich med kylling, salat og dressing, fastfood22010,56,528,9
Sandwich med ribbenssteg, rødkål og agurk, fastfood25214,312,320,1
Sandwich med skinke og ost, salat og dressing, fastfood2259,38,926,1
Sandwich med skinke og ost, toasted, fastfood (Parisertoast)3051113,234,5
Sandwich med æg / rejer, salat og dressing, fastfood1867,86,224,1
Trekantsandwich med kylling og bacon, salat og dressing, fastfood20611,38,719,9
Trekantsandwich med skinke og ost, salat og dressing, fastfood22910,411,121,1
Trekantsandwich med æg, salat og dressing, fastfood2048,79,420,4
Saucer og sovsepulver 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Sauce, barbeque14700,335,8
Sennep, ketchup, pesto o.l. 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Aioli5981,465,21,3
Pesto, basilikum398439,65,1
Pesto, peberfrugt3173,930,16,7
Pesto, tomat (Rød pesto)3813,8376,9
Sauce, gravad laks5631,65613,1
Sennep, brun, færdiglavet13156,810,8
Sennep, gul, færdiglavet1655,76,420,2
Sennep, pulver42528,928,76,8
Tomatketchup1122,52,418,4
Tomatketchup, stærk13200,8
Skaldyr og produkter heraf 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hummer, kogt9018,71,50,3
Hummer, konserves9018,71,50,3
Hummer, rå9319,61,30,8
Jomfruhummer, rå9319,61,30,8
Krabbe, kogt12920,15,20,5
Krabbekløer, konserves11222,91,81,1
Krabbekløer, rå10822,91,80
Krebs, rå6814,60,51,2
Reje, dybvands, kogt, i lage7015,40,90
Reje, dybvands-, kogt, dybfrost68150,80
Reje, dybvands-, konserves8317,21,20,8
Reje, sort tiger-, opdræt, kogt, dybfrost5813,50,50
Tigerreje, opdræt, rå, dybfrost6815,70,60
Slik 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bolcher, blandede2770069,4
Flødeboller, skumboller4054,21563,1
Karameller, blandede4672,120,967,7
Lakrids, salt3436,7175,3
Lakrids, sød2166,8242,7
Lakrids, uspec.3593,81,283,3
Lakridskonfekt3312,36,266,2
Pastiller, med sukker, uspec.3464,41,684,1
Pastiller, sukkerfri, uspec.24511,187,9
Skumfiduser, uspec.3455,20,979
Tyggegummi, med sukker, uspec.2790,2068,3
Tyggegummi, uden sukker, uspec.170,602,4
Vingummi3285,50,974,4
Smelteost 6
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Pizza topping (Revet ost, Mozzarella)31419,322,68,1
Rejeost, let, 8% fedt, (Smelteost med rejer)14517,36,83,7
Skinkeost 30+ (Smelteost med skinke)21114,416,21,9
Smelteost, 20+20221,812,41
Smelteost, 30+25425,916,50,5
Smelteost, 45+3072224,20,5
Smør 5
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Smør, saltet7380,681,50,6
Smør, usaltet7450,282,50,6
Smørbart blandingsprodukt, 75% fedt6850,675,50,8
Smørbart blandingsprodukt, 80% fedt7300,280,80,5
Smørbart blandingsprodukt, let, 57% fedt5410,459,70,4
Sorbet og limonadeis 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Pindeis, Limonade740018,6
Pindeis, Limonade m. overtræk7900,718,2
Sorbetis, hindbær930023,4
Spiritus 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bitter, Gammel Dansk Bitter Dram214000
Bitter, jägermeister2940014
Bitter, krabask bitter228001
Bitter, sød, uspec.2650018
Bitter, uspec.210000,1
Cognac224000
Gin265000
Rom278000
Snaps, 40 % vol., uspec.224000
Snaps, krydder-, uspec.224000
Spirituosa, gennemsnitlige værdier234000
Vodka234000
Whisky252000
Spædbørnsmad 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Spædbørnsmad, modermælkserstatning, højt jernindhold, pulver50411,125,956,7
Spædbørnsmad, modermælkserstatning, lavt jernindhold, drikkeklar661,23,57,5
Spædbørnsmad, modermælkserstatning, lavt jernindhold, pulver5199,527,758
Stenfrugt 6
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Abrikos, rå340,806,6
Avocado, rå1571,615,11,1
Blomme, rå360,307,8
Fersken, rå410,708,3
Kirsebær, rå521011,5
Nektarin, rå380,808,2
Stivelsesprodukter 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Kartoffelmel3400,50,184,2
Majsstivelse3550,40,686,8
Risstivelse3430,8085
Sagogryn (kartoffelstivelse)3540,20,387,2
Sukker 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Sukker, brun farin3760094
Sukker, brunt rørsukker3990,5099,3
Sukker, stødt melis (sakkarose)4000099,9
Supper og suppeprodukter 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Aspargessuppe, konserves330,623,2
Goulasch suppe, dybfrost333,10,43,8
Hønsekødssuppe, dybfrost70,40,60
Karrysuppe, dybfrost852,46,53,7
Karrysuppe, konserves581,43,94
Kødboller, dybfrost16310,59,49
Kødboller, uspec.1458,89,56
Melboller, dybfrost21071413,4
Oksekødssuppe, dybfrost90,40,80
Tomatsuppe, dybfrost581,43,35,2
Tomatsuppe, konserves491,12,54,9
Tomatsuppe, køl3712,32,2
Tomatsuppe, tilberedt fra pulver300,90,74,6
Svampe 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Champignon, rå122,30,10,1
Kantarel, rå2320,60,7
Sydfrugt 32
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ananas, rå440,10,110,1
Appelsin, rå440,90,18,2
Banan, rå881,10,219,7
Cantaloupe (melon), rå380,80,27,9
Cherimoya, rå811,60,616,1
Citron, rå410,51,13,1
Citronsaft, friskpresset220,401,6
Citronskal, rå521,50,35,4
Figen, rå580,80,311,5
Galia melon, rå320,506,9
Granatæble, rå690,90,313,7
Grapefrugt, rå350,507,3
Honningmelon, rå300,207
Kakifrugt (Sharon), rå780,70,315,2
Kaktusfigen, rå540,70,59,7
Kiwi, rå510,90,78,6
Kumquat, guldorange, dværgappelsin, rå531,11,56,5
Lime, rå310,70,21,7
Litchi, rå710,80,415,2
Loquat, japansk mispel, rå320,40,26,3
Mandarin, rå390,808,3
Mango, rå470,2010,6
Melbanan, plantain, rå1321,30,429,6
Netmelon, rå220,80,13,8
Papaya, rå390,70,37,4
Passionsfrugt, rå722,81,87,2
Pomelo, rå4810,77,8
Sapodille (chiku), rå840,41,115,5
Sapote, stor sapodil, rå1252,10,626,4
Stjernefrugt, rå4010,36,8
Tamarind, rå1822,80,638,8
Vandmelon, rå310,80,16,5
Syrnede mælkeprodukter 30
FødevarekcalProteinFedtKulh.
A38, acidophilus tykmælk af letmælk, 1,5% fedt413,61,43,3
A38, acidophilus tykmælk af minimælk, 0,5% fedt364,40,63,4
A38, acidophilus tykmælk af sødmælk, 3,5% fedt674,83,53,5
Creme fraiche 18 %1922,818,62,8
Creme fraiche 38 %3642,138,32,2
Creme fraiche 50 %4671,9502,4
Flødeyoghurt med frugt, 9 % fedt1302,97,712
Flødeyoghurt naturel, 10% fedt (Græsk og Tyrkisk stil)1134,98,73,8
Flødeyoghurt naturel, 2% fedt (Græsk og Tyrkisk stil)6992,13,4
Koldskål673,21,99,4
Kærnemælk363,30,53,7
Kærnemælk med citronsaft503,20,57,5
Letmælkskefir433,41,63,8
Skyr, 0.2 % fedt6110,80,24
Syrnet fløde 9 % (Fraiche 9%)1136,78,23,2
Ylette naturel576,21,83,3
Ymer naturel7263,53,4
Yoghurt med frugt, 0.4 % fedt744,60,412,6
Yoghurt med jordbær883,23,110,6
Yoghurt med kirsebær873,33,110,3
Yoghurt med müsli863,43,39,3
Yoghurt med peach melba893,23,210,7
Yoghurt med pære og banan883,23,210,3
Yoghurt med skovbær883,23,110,6
Yoghurt naturel, 0.1 % fedt344,20,23,8
Yoghurt naturel, 1.5 % fedt4341,53,5
Yoghurt naturel, sødmælk653,73,63,6
Yoghurt, med frugt, 0.1 % fedt, uden tilsat sukker363,80,15
Yoghurt, med frugt, 1.5 % fedt683,51,210,4
Yoghurt, sødmælk, med frugt883,23,210,3
Tang og tangprodukter 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Tang, agar, tørret1602,30,30
Tang, kombu, tørret1867,90,520,1
Wakame tangsalat med sesamfrø, takeaway721,42,39,5
Tilberedte bælgfrugter 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bønner, røde kidney, kogte, spiseklare889,60,84,5
Bønner, røde kidney, tørret og kogt96100,96,2
Hvide bønner, tørrede og kogt12210,31,210,5
Kikærter, lyse, dampede, spiseklare1189,92,88
Tørrede bælgplanter 14
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Brune linser, tørrede, rå32425,1245,7
Bønner, hvide, tørrede, rå25321,32,120,6
Bønner, røde kidney, tørrede, rå25622,41,922,1
Gule ærter (flækærter), rå289222,141,8
Kikærter, tørrede, rå28621,8625,9
Le Puy linser (delikatesse linser), tørrede, rå27223,6227,9
Linser, beluga, tørrede, rå29226,11,930,4
Linser, grønne, tørrede, rå27423,71,929,2
Linser, røde, tørrede, rå28626,11,931,9
Linser, tørrede, rå35826,22,553,2
Lollandske rosiner (beige-brun ært), tørret303211,749,6
Lucerne, alfalfa, frø35135,112,66,7
Mungbønner, tørrede, rå32523,91,147,2
Sojabønner, tørrede, rå38435,518,410,9
Tørrede frugt og bær produkter 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Abrikos, tørret2523,51,756,1
Daddel, tørret28120,564,2
Fersken, tørret2624,9151,1
Figen, tørret2563,30,954
Frugtpålæg, figen1942,54,532,2
Frugtpålæg, uspec.3032,75,656,7
Hyben pulver, tørret2364,51,529,5
Rosin uden kerner3103,21,669
Sveske, rå2052,70,748,3
Æble, tørret1880,90,341
Tørrede æg 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Æg, høne, blomme, tørret64734,556,50,2
Æg, høne, tørret55050,738,40,6
Æg, høne, æggehvide, tørret35182,305,4
Usyrnede mælkeprodukter 21
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Cacaomælk673,61,88,8
Cacaomælk (UHT)683,51,79,3
Cacaoskummetmælk573,50,59,3
Cacaoskummetmælk (UHT)573,50,59,3
Fløde 13 %1492,813,54
Fløde 13 % (UHT)1462,713,33,7
Fløde 18 %1882,6183,9
Fløde 38 %, piskefløde3632,1383
Fløde 50 %4671,9502,4
Fløde 9 %1113,294,2
Gedemælk693,54,14,4
Letmælk, konventionel (ikke-økologisk)483,41,64,7
Letmælk, økologisk453,41,54,6
Milkshake8151,811,2
Minimælk, 0.5 % fedt383,40,54,8
Skummetmælk363,40,34,8
Skummetmælk, 0.1 % fedt333,50,14,6
Skummetmælk, økologisk363,40,34,8
Sødmælk (UHT)643,43,54,6
Sødmælk, konventionel (ikke-økologisk)643,43,54,6
Sødmælk, økologisk633,33,54,4
Valle og lactose 3
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Lactose, pulver37500,193,5
Valle270,80,45,1
Vallepulver, tørret35812,71,174,5
Valleost 1
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Myseost, 33+43414,72733,1
Vand og mineralvand 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Mineralvand, dansk vand o.lign.0000
Sodavand, tilsat kunstig sødestof1000,2
Sodavand, tilsat sukker39009,7
Sodavand, tilsat sukker og kunstig sødestof3000,8
Vegetabilske fedtstoffer 18
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Bomuldsfrøolie90001000
Hvedekimolie90001000
Hørfrøolie90001000
Jordnøddeolie90001000
Kakaosmør90001000
Kokosolie899099,90
Majskimolie90001000
Majsolie90001000
Olivenolie90001000
Palmekerneolie90001000
Palmeolie90001000
Rapsolie90001000
Sesamolie90001000
Sojaolie90001000
Solsikkeolie90001000
Tidselolie90001000
Valnøddeolie90001000
Vindruekerneolie90001000
Vildt 2
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Harekød, uspec., råt10521,62,10
Kaninkød, uspec., råt11820,440
Vine 10
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Hvidvin, Rhinskvin670,102,9
Hvidvin, medium790,102,4
Hvidvin, mousserende, champagne760,301,4
Hvidvin, sød960,205,9
Hvidvin, tør680,100,2
Hvidvin, uden alkohol230,205,5
Hvidvin, uspec.830,102,6
Rosévin720,201,4
Rødvin, rosévin, uden alkohol150,203,5
Rødvin, uspec.680,200,3
Ægprodukter 4
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Æg, høne, kogt, dybfrost14213,79,50,4
Æg, høne, langæg, kogt, dybfrost1211280,4
Æg, høne, røræg mix, industrifremstillet11810,98,20,4
Æg, høne, røræg, industrifremstillet11610,87,90,4
Øl og andre maltdrikke 13
FødevarekcalProteinFedtKulh.
Ale, Lys (blonde), 6-7 % alk. vol.380,400
Ale, Mørk, 5-7 % alk. vol.340,500
Hvedeøl, belgisk witbier stil, 5-6 % alk. vol.310,400
Hvedeøl, lys, tysk weissbier stil, 4-6 % alk. vol.290,500
Julebryg, 5-6% alk. vol.340,400,3
Lagerøl, stærk, 7-8 % alk. vol.420,500
Mørk hvidtøl, 1-2 % alk. vol.380,307
Pilsner, Classic (Wienerøl), 4-5 % alk. vol.270,300
Pilsner, Guldøl, 5-6 % alk. vol.330,400
Pilsner, alkoholfri50,300,7
Pilsner, almindelig, 4-5 % vol.270,400
Pilsner, let, 2-3 % alk. vol.170,200
Porter/Stout, 8 % alk. vol.460,500

Alle tal er pr. 100 g og kommer fra Den Danske Fødevaredatabase, version 6.1, DTU Fødevareinstituttet (fcdb.fooddata.dk), CC BY 4.0.

Prøv Kalora gratis. Scan stregkoden, find danske varer og se dit kalorie- og proteinmål hver dag.

Prøv Kalora